На русском языке

Гіпсокартон - його види, особливості, відмінності

Гіпсокартон - фото

Про гипсокартон інформації дуже багато і в рамках однієї статті про все розповісти важко, тому в цій статті будуть описані технічні моменти і дані практичні поради щодо його застосування, порізки, складування та інші важливі деталі. Все що стосується історії зародження цього матеріалу, характеристики та його виробництва, Ви можете дізнатися зі статті: «Історія появи, виробництво і характеристики гіпсокартонних листів»

А тепер ближче до справи. В Україні, та й не тільки, широко застосовується гіпсокартон тільки основних видів. Їх усього шість:

  • Звичайний стіновий гіпсокартон, саме його мають на увазі, коли говорять «стандартний лист».
  • Стельовий гіпсокартон, який найбільш активно застосовується для вирівнювання простих стель і монтажу багаторівневих.
  • Вологостійкий гіпсокартон - просто не замінний при обшивці санвузлів.
  • Вогнестійкий гіпсокартон - його особливість у тому, що він довше інших може чинити опір відкритому джерелу вогню, при цьому зберігаючи своє положення на каркасі.
  • Арочний гіпсокартон - робить можливим монтаж складних криволінійних конструкцій.
  • І останній вид - не настільки поширений як перші, але все ж застосовуваний - це акустичний гіпсокартон.

А тепер розглянемо кожен вид більш детально. Отже!
Стандартний стіновий гіпсокартон. Найпоширеніший, завдяки своїй універсальності і невисокої ціни. За допомогою стінового ГКЛ монтують не тільки фальшстіни, перегородки, різні ніші і полички з гіпсокартону, але також частенько він застосовується для облаштування підвісних стель.

Стельовий гіпсокартон застосовується тільки для монтажу стель, у тому числі і багаторівневих. Крім цього стельовий гіпсокартон непогано вигинається, тому з нього можна виготовляти різні криволінійні деталі, монтувати хвилі, обшивати дуги арок і т. п. Від стінового стельовий ГКЛ відрізняється тільки товщиною в три міліметри (товщина стінового - 12,5 мм, стельового - 9, 5 мм відповідно).

Влагостойкий гипсокартон - фото

Наступний вид - це вологостійкий гіпсокартон. Від стінового гіпсокартону він відрізняється тільки зеленим кольором картону, зменшеною гігроскопічністю* і спеціальними антисептичними добавками, які перешкоджають появі цвілі і грибка. Вологостійкий гіпсокартон застосовується при обшивці всіх приміщень з підвищеною вологістю повітря, таких як ванні кімнати, санвузли, підвальні приміщення і т. п. Крім цього цей вид гіпсокартону застосовується при облаштуванні віконних відкосів. Ще одна особливість вологостійкого гіпсокартону - це можливість облицювання його поверхні керамічною плиткою і мозаїкою.

До речі, під вологостійкістю гіпсокартону, слід розуміти не те, що він, наприклад, не боїться затоплення, а довше чинить опір руйнівній дії вологи, ніж стіновий гіпсокартон. Тому при інтенсивному контакті з водою він також розмокає, набухає, деформується і покривається пліснявою, просто не так швидко, якби це був звичайний ГКЛ.

Багато хто запитує, чи можна використовувати звичайний стіновий гіпсокартон, наприклад, на суміщених лоджіях, мансардах, кухнях і т. п. Якщо кімната суха, опалювальна, то використання вологостійкого гіпсокартону не обов'язково. Як показує практика, вологостійкий гіпсокартон доцільно застосовувати тільки там, де вологість повітря дійсно висока.
Ще одне питання, яке хвилює багатьох - чи варто зашивати всі стелі у квартирі вологостійким гіпсокартоном в якості перестраховки від затоплень?

Огнестойкий гипсокартон - фото

Ні. Не варто. Якщо підтоплення буде не значним, то і звичайний ГКЛ з часом підсохне і якщо пощастить, то й сліду ніякого не залишиться, а якщо затоплять зверху по серйозному, то і вологостійкий гіпсокартон не врятує. Швидше за все, доведеться частково або все переробляти.

Наступний вид гіпсокартону - це вогнестійкий. Відрізняється він від стінового тільки гіпсовим сердечником, армованим скловолокном, деякими добавками, кольором картону та маркуванням. Колір картону світло сірий і на обох сторонах листа нанесено маркування червоною фарбою. Застосовується для обшивки перегородок, стін та стель в приміщеннях з підвищеними протипожежними вимогами, а також для обшивки димоходів і порталів камінів. Під вогнестійкістю слід розуміти, не повну не горючість, а всього лише опір вогню. Наприклад, стіновий гіпсокартон також не підтримує горіння, але після того як верхній шар картону обвуглюється і оголюється гіпсовий сердечник, гіпсокартон руйнується і починає обсипатися. Коли те ж саме відбувається з вогнестійким гіпсокартоном, то завдяки армованому сердечникові, листи гіпсокартону або те, що від них залишилося, продовжують ще якийсь час висіти на каркасі і не ускладнюють і без того складну евакуацію.

Арочный гипсокартон - фото

Бувають такі складні криволінійні конструкції, які можна змонтувати тільки за допомогою арочного гіпсокартону. Від стінового він відрізняється маленької товщиною, всього 6 мм і армованим скловолокном сердечником. Завдяки цьому арочний гіпсокартон може добре вигинатися, не порушуючи цілісності листа. Багато гипсокартонщиків застосовують арочний гіпсокартон скрізь, де плануються якісь закруглення і тим самим як ускладнюють собі роботу, так і здорожують вартість самої конструкції. Арочний гіпсокартон доцільно застосовувати тільки в тих випадках, коли його застосування дійсно необхідно. В інших же випадках більшість конструкцій можна легко змонтувати із застосуванням стельового гіпсокартону.
Чому не арочного?
Та тому, що сердечник арочного гіпсокартону дуже щільний і його важче різати та обробляти, в його поверхню важко вдавлюються саморізи, до того ж він у декілька разів дорожче стельового, а якщо враховувати те, що він тонкий і його необхідно монтувати в два шари, то ще його вартість треба помножити на два. До прикладу, на цій сторінці Ви можете подивитися фото гіпсокартонних стель, які були виконані без використання арочного гіпсокартону.

Акустический перфорированный гипсокартон - фото

І останній вид - це акустичний гіпсокартон. Його особливість полягає в тому, що його поверхня перфорована безліччю отворів, діаметром близько 1 см, а до тильної сторони аркуша приклеєне спеціальне звукопроникне неткане полотно типу спандбонд. Використовується перфорований акустичний гіпсокартон при звукоізоляції стін і стель звукозаписних студій, музичних кімнат, концертних залів, домашніх кінотеатрів, бойлерних і насосних станцій та інших приміщень, які потребують максимальної звукоізоляції. І в цій справі акустичний гіпсокартон стає не замінимим помічником. У той час, коли звичайний ГКЛ служить в якості мембрани для звукових хвиль, акустичний гіпсокартон, завдяки перфорації, безперешкодно пропускає звук крізь себе, далі звукові хвилі проходять через неткане полотно і частково втрачають свою інтенсивність, після чого остаточно гасяться обзвукоізолятор розташований за листами. В якості звукоізолятора найчастіше використовуються плити з мінеральної вати типу «Шуманет».
Конструкції, які обшиті перфорованим гіпсокартоном, ефективно корегують акустичне середовище в приміщенні на низьких частотах. Акустичний гіпсокартон не шпаклюється, але його можна фарбувати різними фарбами. Листи акустичного гіпсокартону володіють звукопоглинальними властивостями резонансного типу.

Чи можна порізати гіпсокартонні листи, якщо вони не входять в ліфт?

Можна. Але для того, щоб не збільшився коефіцієнт відходів, це треба зробити грамотно. Найчастіше відрізається та частина, яка не проходить в ліфт - 50 см. Це не найвдаліший варіант. Найкраще поступити наступним чином. Якщо площа конструкції, яку обшивають незначна, то можна відразу порізати всі листи в приблизний розмір, якщо ж площа більша, то краще всього від 40% наявних листів відрізати шматок - 50 см, від наступних 40% - відрізати 100 см, а інші 20% розрізати навпіл .

Как сложить листы гипсокартона, чтобы они не мешали - фото

Після чого підняти всі шматки на потрібний поверх і скласти під стінками окремими стопками. Якщо порізати листи таким чином, то кожен кусок буде чудово доповнюватися куском з іншої стопки, кількість швів буде мінімальною, а перевитрата гіпсокартону незначною.

Друге питання. Як розмістити листи гіпсокартону на об'єкті?

Всі виробники ГКЛ наказують, що листи необхідно укладати тільки горизонтальними стопками. Це не найвдаліший варіант, так як лежача посередині кімнати стопка листів займає багато місця, через неї весь час всі спотикаються і постійно оббивають куточки. У більшості випадків зручніше ставити листи вертикально спираючи на стінку. Але щоб ГКЛ з часом не прогнулися їх необхідно правильно поставити. Перший лист треба поставити таким чином, щоб його верхня частина була щільно притулена до стіни, а нижня рівномірно відходила від стінки на 10 - 12 см. Усі наступні листи необхідно укладати максимально щільно один до одного. Таким чином, листи не прогнуться, будуть займати мінімум місця і з ними буде зручно працювати, розмічати і різати.

[40308]

Монтаж гипсокартонных конструкций в Киеве. Элитное качество по адекватной цене. Прозрачная система подсчета стоимости монтажа гипсокартона